עמוד ראשי  |  התחבר או אם אינך עדיין רשום, הרשם בחינם.
  בלוגר  
אודות
היי,
שמי פז גרימברג, בת 23, במקור מחולון.
סטודנטית שנה ב' לניהול מערכות מידע באוניברסיטת בן גוריון בנגב.
מטמיעת מערכות מידע בחברת מתודה מחשבים בע"מ.
קבלת עדכונים
רוצים לקבל הודעה במייל בכל פעם שהבלוג שלי מתעדכן ?

עדכוני RSS
חיפוש
נושאים
ארכיון

תחזוקה של מערכת מורכבת

21/12/2018 14:08
Paz Grimberg
תחזוקה מונעת, תחזוקה תחזיתית

תחזוקה מתוכננת - רמת תחזוקה הדורשת תכנון, הקצאת כמות משמעותית של זמן, ותיאום גבוה בין מחלקות שונות, והיא מיושמת בדרך כלל באמצעות הזמנת עבודה. כלומר, התחזוקה נעשית במועדים קבועים מראש במפעלים, במבנים ובציוד כדי להבטיח את פעולתם התקינה במשך תקופה נתונה (גם: תחזוקה מונעת).

 

תחזוקה תחזיתית - טכניקת תחזוקה שנועדה לנטר את מצב הציוד על מנת להעריך מתי יש לבצע פעולת תחזוקה מסוימת. הדרך הנבחרת לניטור הצורך בפעולת תחזוקה צריכה להיות יעילה כך שתספק זמן אזהרה מספק עבור הפעולה הנדרשת.


באופן אידיאלי, תחזוקה תחזיתית מאפשרת למזער עלויות של פעולות תחזוקה הנעשות לשווא – שוטפות או מתוכננות. התחזוקה התחזיתית נעשית באופן ממוקד ולכן מאפשרת למזער הזמן בו הציוד אינו זמין ואף ניתן למזער עלויות מסוימות שנלוות לתחזוקה.

על אף היתרונות הרבים של תחזוקה תחזיתית, תחזוקה זו לא ישימה עבור ציודים מסוימים ולעיתים קרובות העלות של ציוד הניטור הוא גבוה. בנוסף ישנם מצבים בהם נדרשת רמה גבוהה של מיומנות וניסיון על מנת לפרש במדויק את נתוני הניטור כך שיש צורך בהעסקת קבלנים לשם ביצוע הניטור והתחזוקה.

על החברה להעריך את אסטרטגיית התחזוקה בהתאם לציוד תוך שיקולים של יעילות, עלויות ואמינות. 

אין כיום הסכמה גורפת על הגדרה פורמלית של מערכת מורכבת , אולם ההגדרה הנפוצה היא הגדרת מערכת מורכבת כמערכת המכילה מספר גדול של מרכיבים אשר משפיעים זה על זה.

מערכות מורכבות עשויות, מעצם הגדרתן, להציג התנהגות מורכבת ומאוד לא-סדירה, שבה קשה לחזות מה מרכיב מסוים יעשה במשך הזמן, אם כי בפרקי זמן מסוימים מערכת מורכבת עשויה גם להציג התנהגות פשוטה יחסית.


בתחום התעופה כמערכת מורכבת ישנה טכניקת תחזוקה הקרויה AOG = Aircraft on the ground שמתארת מצב חירום תחזוקתי שבו מטוס מושבת עקב מחסור בחלק חילוף, ולכן נדרשת פעולה מהירה להשגת החלק החסר. AOG חל על כל חומרי התעופה או חלקי חילוף. אנשי AOG הם אנשים מוסמכים לתפקידם והם אלה  שמשלחים את החלקים הדרושים לתיקון המטוס לצורך החזרה לשירות. 

כתיבת תגובה:
שמכם:

אימייל:

קישור:

תגובה:


הקלד את המספר המופיע בתמונה: